نگاهی به جزیره هرمز و جاذبه های گردشگری
  • دوشنبه 5 اسفند 1398
  • 215
  • 0
نگاهی به جزیره هرمز و جاذبه های گردشگری
نگاهی به جزیره هرمز و جاذبه های گردشگری

جزیره هرمز در دهانه تنگه هرمز قرار گرفته و شکل ظاهری آن بیضوی و مساحت آن حدود ۴۲ کیلو متر مربع میباشد و از نظر تقسیمات کشوری تابع شهرستان قشم و استان هرمزگان و جمعیت آن طبق آخرین آمار حدود ۶۵۰۰ نفر بوده ، این جزیره ۳۶ شهید والامقام را به انقلاب اسلامی و کشور عزیزمان ایران تقدیم کرده است .
زبان مردم آن جزیره فارسی و گویش آنان تلفیقی از بندری و مینابی میباشد. واژگانی از زبان های هلندی ، پرتغالی ، انگلیسی ، هندی و عربی به گویش مردم هرمز راه یافته است که آنرا میتوان یادگاری از حضور پرتغالی ها ، هلندی ها و دیگر ملیت ها در آن جزیره دانست .
واژه هرمز که هرموز نیز گفته میشود ، برگرفته از خُر موز یا خورموغ به معنی لنگرگاه یا بندر ایالات موغستان میناب است . از این جزیره در متون مختلف با نام های دیگری از جمله زرون ، جرون ، اوگیریس قدیم ، ارموز ، هارموزیا ، ارموس یاد شده است . شهر هرمز قدیم در دوره ساسانیان و توسط اردشیر ساسانی در مجاورت دهانه رودخانه میناب تاسیس شد . تهاجم مغولان این شهر بندری و تجاری را نیز بی نصیب نگذاشت .
 
میر بهاءالدین ایاز پانزدهمین شاه سلسله هرمز و امیر آن به همراه مردم از ترس قتل و غارت مغولان ، تصمیم به مهاجرت به نقطه دیگری گرفتند و در میان مناطق مختلف جزیره جرون را که در مدخل تنگه هرمز واقع بود و از ارزش استراتژیک خاصی برخوردار بود را بعنوان سکونتگاه برگزیدند بدین ترتیب شهر جدید هرمز بوجود آمد . هنگام فتح قسطنطنیه به دست سلطان محمد فاتح در سال ۱۴۵۳ میلادی که باعث قطع ارتباط اروپا ییان با آسیا گشت و آنان دنبال راهی بودند تا به کشورهای شرق دست یابند و درسال ۱۴۹۷ میلادی برای اولین بار استعمارگران با کشتی به فرمانداری واسکادوگاما در بنادر خلیج فارس پیاده شدند . موقعیت استراتژیک و ژئوپولوتیک هرمز باعث شد به شدت مورد توجه آلفونسوآلبوکرک دریانورد پرتغالی قرار گیرد ، وی طی نامه ای خطاب به پادشاه پرتغال نوشت : اعلیحضرتا ! اگر جهان انگشتری باشد ، هرمز نگین آن است و برای تسلط بر هندوستان و راههای آبی تسلط بر سه نقطه الزامی است : ۱- جزیره هرمز در دهانه خلیج فارس ۲- تسخیر و تصرف عدن ۳- تنگه مالاگا ، تا اینکه آلفونسوآلبوکرک در سال ۱۵۰۷ میلادی با هفت کشتی جنگی جزیره هرمز را محاصره نمود ( مصادف با هفتمین سال سلطنت شاه اسماعیل صفوی و پادشاه ۱۲ ساله هرمز بنام سیف الدوله و لازم بذکر است که نباید وزیر لایق جزیره هرمز بنام خواجه عطاء را فراموش کنیم که در برابر استعمار بسیار رشادت ها از خود نشان داد در صورتی که درحال حاضر تنها محله ای در شهر بندرعباس بنام او بوده و بسیاری از مردم آن دیار ، آن بزرگ مرد را نمیشناسند ) و بدین ترتیب استعمار پرتغال برای ۱۱۵ سال بر آبهای جنوبی کشور سایه افکند . این موضوع بالاخره حساسیت سیاسی ایران و انگلستان را برانگیخت و سپس در زمان شاه عباس ، انگلستان با ایران یک پیمان نظامی منعقد کرد و در سال ۱۶۲۲ ( روز ملی خلیج فارس ) میلادی واحد های نظامی ایران بفرماندهی امام قلی خان با حمایت ناوگان انگلیس جزیره را از تصرف بیرون آوردند و شاه عباس پس از آرام شدن اوضاع سکنه جزیره را به گامبرون که بعد ها بندر عباس نام گرفت کوچ داد و برای مدت طولانی هرمز از سکنه خالی ماند و فعالیت های بازرگانی به شهر جدید التاسیس بندرعباس انتقال یافت ، تا اینکه در اواخر قرن گذشته هرمز مجدداً مسکون شد و جمعیت و آبادانی آن مرتب درحال رشد و افزایش است .
برای دیدین از جزیزه ی زیبا از تورهای یک روزه شرکت یگانه فرد قشم دیدن کنید. 
 جاذبه های گردشگری هرمز
 
* قلعه پرتغالی ها
* برج گلک
* قصر بی بی گل
* خانه زعفرانیه
* مکتب خانه
* برج تیر انداز
* خانه کنیز
* موزه دکتر نادعلیان
* سواحل شنی ، ماسه ای ، صخره ای و سنگی
*ساحل مفنغ ، ساحل خونین ، ساحل کمپ محیط زیست ، ساحل چند درخت و .....
*غارهای نمکی
*معدن خاک سرخ یا گلک
*خاک سرخ یا گلک این جزیره مصارف غذایی ، دارویی و صنعتی دارد و یکی از مواد تشکيل دهنده معروفترین سوغات هرمز ( یک نوع سس بنام سوراغ ) میباشد .
*زیارتگاه خضر نبی ( ع )
* زیارتگاه مولا
*کوه های رنگی ( دره رنگین کمان ) : در روی کره زمین جزایر زیادی وجود دارد اما آنچه هرمز را در ایران نسبت به دیگر جزایر جهان متمایز نموده است ، خاک های رنگی و کوه های رنگی و سنگها و کانی های جواهر گونه است . جزیره هرمز بدلیل داشتن ۸۵ نوع خاک رنگی ، ۴۰ نوع سنگ و انواع کانی به خاک طلای ایران و همچنین بهشت زمین شناسی دنیا معروف است .
*دره مجسمه ها
* دره سکوت  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر